Witaj na Classic-Zone.pl
Dziś jest

Mod IP Status Protokół Połącz
4Fun / BF2 Mod - - S/NS
Only DD2 - - S/NS
COD Mod - - S/NS
Zombie Mod - - S/NS
TeamSpeak 3 - - TS 3

Sponsorzy
Hosting serwerów - Pukawka.pl Hosting WWW - Mintshost.pl


Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Gruszka
26-12-13, 10:34
Wymieniamy procesor w laptopie
Autor Wiadomość
SUPERCUCUMBER
centomaniak



Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2012
Posty: 377
Otrzymał 16 piw(a)
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 17-02-13, 21:29   Wymieniamy procesor w laptopie

Poniewaz była okazja to postanowiłem przy tej okazji zrobic drobną fotorelacje + opisze co i jak ale moze zaczne od początku.

Pacjent to notebook ASUS K50IE, pierwotnie miał procesor Intel Core 2 Duo T6670 2.2GHz - tego szybko wymieniłem na duzo lepszego i szybszego Core 2 Duo P9500 2.53GHz - pewnie ktoś powie - BEZ SENSNU, z 2.2GHz na 2.53GHz SZKODA ZACHODU - otóż nie.

Procesor T6670 charakteryzuje sie - owszem - minimalnie nizszym taktowaniem jajka bo 2.2GHz ale to jest najmniej istotne. Istotniejsze czynniki wpływające na wydajnosc to pamięc podręczna drugiego poziomu - L2 - która w przypadku T6670 wynosi tylko 2MB a w P9500 aż 6MB a to juz kolosalna roznica - nie dławi się tak łatwo i szybko jak T6670. Drugi czynnik to FSB, które w T6670 to 800MHz a w P9500 to 1066MHz. jeszcze jeden szczegól - procesory serii P maja mniejszy apetyt na TDP czyli pobiora mniej watów - same plusy.

Mimo wszystko, ostatnio na allegro zobaczyłem aukcje z procesorem Intel Core 2 Extreme Edition X9100 3.06GHz - brzmi kozacko. W skrócie - 6MB L2, 1066 FSB i 3.06 na rdzeniu + odblokowany mnożnik, dzieki czemu mozna go krecic nawet do 4GHz, a to juz fenomenalny wynik na laptopa. Warto napisac ze nowy Core 2 Extreme to koszt około 850$ a ja zapłacilem za nówke (OEM) tylko 400zł polskich!

Troche o EE - procesory serii Extreme Edition to najbardziej bezkompromisowe i najdrozsze procesory od Intela, przeznaczone dla entuzjastów i chorych ludzi, ktorzy - gdy ktoś sie zapyta co ma za proca, odpowiada dumnie - Core 2 Extreme Edition - brzmi świetnie, tylko za świetna nazwe nie warto przepłacac.

U mnie (po zaaplikowaniu go do laptopa) piekny i dumny Extreme Edition sprawił....... że laptop zaczał wolniej chodzić! Dlaczego? Powód jest prosty - ten Core (jak juz wyzej pisałem to bezkompromisowy pod kazdym względem - takze jezeli chodzi o pobór prądu i wytwarzanie ciepła - po włozeniu go, laptop osiągał horendalne temperatury dochodzace nawet do 105*C, a sam proc pracował przy blisko 100*C, co po pierwsze jest niebezpieczne dla lapka, po drugie - poniewaz było mu ciepło to sam sobie obnizał taktowanie z 3.06GHz na 1.6GHz i spadek wydajnosci był dosc duzy. Takze - bez podkłądki chodzącej nie startuje.

Wiec zabieramy sie za wyj,ęcie tego płonącego szatana i włozenie starego, poczciwego Core 2 Duo P9500.

Tutaj screen windowska z Corem 2 Extreme - widoczne taktowanie 1600MHz - to co pisalem wyzej - za gorące i sam się chłodzil obnizajac taktowanie.



laptop wygląda tak:



z tyłu:



teraz zaopatrujemy się w paste termoprzewodzącą (tubka około 14zł i starcza na około 3x - moja Revolteca - nie polecam)



Bierzemy lapa w łapy, srubokrecik i do dzieła - kilka srubek...



i odkrecony:



srubki odkładamy, by nie pogubuic, sa malutkie i delikatne:



Oto nasz wspomniany P9500 - świadczą o tym ostatnie cyfry z literą dolnego kodu "P9500"

"2.53 / 6M / 1066" - odpowiednio - taktowanie, pamiec podreczna i FSB:



a teraz, po odkrecniu kulu srubek - odbezpieczmy procka z socketu - w moim przypadku przekrecamy kółeczko i po bólu.



poniewaz mi sie nie chcialo wszytskiego odkrecac, poszedłem na łatwizne i po prostu podwazylem sobie ukladzik chlodzenia i wyjalem procka - musimy byc niezwykle delikatni zeby nie poszukadzac pinów proca!



i po bólu:



a oto sprawca całego zamieszania i zrobienia z laptopa piekarnika:



bierzemy teraz naszego (no dobra - MOJEGO :D ) P9500, nakladamy pasty (nie musimy zalować :D )



i wkładamy po czyjm przykrecamy:



odpalamy windowsa i mamy taki efekt w CPU-Z:



chłodno i szybko mimo wszystko. Szkoda, ze moj nowy szatan nie wydala przy moim ukladzie chlodzenia :D ale to sie zmieni, jak podkladka chlodząca nie da rady, to bedą nowe mody aftermarktowego chlodzenia, made in paweł vel supercucumber :D

Przydatne programy:

CPU-Z - http://www.dobreprogramy....dows,13047.html

Ide grac w Diablo III, bo jutro do roboty, mam nadzieje ze miło sie czytało :D
_________________

 Autor postu otrzymał 3 piw(a)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 3 piw(a):
KaeNNN, K., SyLwiA
FD^GoD
Streetworkout<3


Nick w grze: FD^GoD
Wiek: 32
Dołączył: 27 Sie 2012
Posty: 2246
Piwa: 254/240
Skąd: Gdansk
Wysłany: 18-02-13, 11:22   

Kto Ci tu procesor będzie wymieniał ? Bo mogłoby się to skończyć jak w przypadku jednej osoby u która uszkodziła procka bo za dużo pasty dodała. Lepiej,aby robiły to osoby, które się na tym znają. Fajnie opisane tylko nie szkoda było Ci kasy marnować na ASUSA wolałbym laptopa z firmy DELL.
PS. Lepiej wydać trochę kasy na podkładkę chłodzącą pod lapka niż później marnować czas i kasę na wymianę nowego procka.
_________________
Gość Zobacz najnowsze filmy:
Najnowsze ACE z M4A1 click
Najnowsze Fragmovie click
ACE 1 VS 6 click
AWP MEGA ACE click


Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
SUPERCUCUMBER
centomaniak



Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2012
Posty: 377
Otrzymał 16 piw(a)
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 18-02-13, 15:41   

FD^GoD napisał/a:
Kto Ci tu procesor będzie wymieniał ? Bo mogłoby się to skończyć jak w przypadku jednej osoby u która uszkodziła procka bo za dużo pasty dodała. Lepiej,aby robiły to osoby, które się na tym znają. Fajnie opisane tylko nie szkoda było Ci kasy marnować na ASUSA wolałbym laptopa z firmy DELL.
PS. Lepiej wydać trochę kasy na podkładkę chłodzącą pod lapka niż później marnować czas i kasę na wymianę nowego procka.


Sam wymieniałem proca, znam się na tym bardzo dobrze - na tyle, ze pozwolilem sobie na wymiane w stylu "na odwal sie" bo nie zdejmowałem chlodzenia tylko je uniosłem na siłe do góry, powinienem jeszcze dac nowa paste na GPU i chipseta - to taki poradnik wlasnego autorstwa na szybka wymiane procka.

ASUS to (zeby nie napisać "super") bardzo dobre lapki - fakt - DELL ma najlepszy support. Kupowałem go około 4 lata temu, takze najnowszy juz nie jest.

Podkladka chlodząca nie schodzi mi temperatury o 40*C w dół, takze mam plan na wywalenie dvd-roma (juz wywalony zreszta), zdjecie oryginalnego chlodzenia i dorobienia wlasnego, miedzianego (jak pisalem wyzej) chlodzenia z drugim wentylatorem w miejscu dvd romu.

Po prostu wezme sobie miedziuchy kawałem, odpowiednio splaszcze i poprowadze w drugą strone, dodatkowo bedzie podłączona pod dwa cooleery takze schodzi mi proca solidnie a pod to wszystko jeszcze nieszczesna podkladka chlodząca.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
FD^GoD
Streetworkout<3


Nick w grze: FD^GoD
Wiek: 32
Dołączył: 27 Sie 2012
Posty: 2246
Piwa: 254/240
Skąd: Gdansk
Wysłany: 18-02-13, 20:21   

No i będzie gitara. Teraz tylko instalować nowe gry i śmigać bez cięć .
_________________
Gość Zobacz najnowsze filmy:
Najnowsze ACE z M4A1 click
Najnowsze Fragmovie click
ACE 1 VS 6 click
AWP MEGA ACE click


Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
SUPERCUCUMBER
centomaniak



Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2012
Posty: 377
Otrzymał 16 piw(a)
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 18-02-13, 20:27   

nie zrozumialeś! wymiana procka w tym poradniku tyczy sie wymiany z leszpego na gorszy a dokładnie:

1)Mialem procka Intel Core 2 Duo P9500 2.53GHz
2)Wlozyłem procka Intel Core 2 Extreme Edition X9100 3.06GHz - gotował mi kompa
3)Wsadziłem mojego starego Core 2 Duo P9500 2.53GHz, bo jest chlodny i opisany poradnik wlasnie ukazuje wymiane X9100 na P9500 czyli z lepszego na gorszy :D ale w praktyce ten gorszy okazuje sie lepszym od lepszego, który okazuje sie gorszym :D

ale zakręciłem <haha>

w kazdym badz razie w kazdym laptopie jest prawie identyko ;>
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Styl stworzony przez Style-SMS


Do góry